Ana Sayfa   /   Kurumsal   /   Kadro

KURUMSAL

Kadro

Taner Dursun

Laboratuvar Yöneticisi, Blokzincir Çözüm Mimarı
Lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 1994 yılında almıştır. Aynı bölümden aldığı Yüksek Lisans derecesinden sonra Doktora çalışmasını, Merkeziyetsiz ve Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemlerinin Politika Tabanlı Yönetimi başlığı altında yürütmüştür. 1998 yılından beri, TÜBITAK BILGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği Ileri Teknolojiler Araştırma Merkezi)’nde, Bilgi Güvenliği, Kriptoloji, Dağıtık Sistemler, Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemleri, Güvenlik Yönetim Sistemleri, Yazılım Mühendisliği içerikli ulusal ölçekteki çeşitli ArGe projelerinde, geliştirici, analist, sistem mühendisi ve proje yöneticisi olarak çalışmıştır. Halen Kıdemli Başuzman Araştırmacı rolünde, 2018 yılından itibaren çalışmaya başladığı TÜBITAK BILGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı’nın yöneticiliğini yapmaktadır. Güncel çalışma konuları arasında, blokzincir teknolojisi, blokzincir yönetişimi, dijital paralar, blokzinciri mimarileri, blokzincir güvenliği ve merkezi olmayan kimlik yönetim sistemleri bulunmaktadır.

Dr. Mustafa Takaoğlu

Laboratuvar Yönetim Yardımcısı, Blokzincir Uzmanı

Lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü alanında 2014 yılında almıştır. Yüksek lisans derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü alanında 2016 yılında, "Birkaç Veri Kümesi ile WEKA ve MATLAB Üzerinde Kümeleme Algoritmalarının Karşılaştırılarak İncelenmesi" tez başlığı altında almıştır. Doktora derecesini İstanbul Aydın Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü alanında 2022 yılında, "Blokzincir Teknolojisine Dayalı, Şifreleme ve Steganografi Teknikleri Kullanılan, Yüksek Güvenlikli Bilgi Değişim Algoritması" tez başlığı altında almıştır. 2019-2022 tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde akademisyen olarak çalışmış olup, 2020-2022 yılları arasında İAÜ Blokzincir Uygulama ve Araştırma Merkezi yöneticisi olarak görev almış ve çok sayıda uluslararası konferans ve webinar gerçekleştirmiştir. Çalışma konuları arasında veri bilimi, veri güvenliği ve blokzincir teknolojisi bulunmaktadır. 2022 yılı itibariyle TÜBİTAK BILGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarında Blokzincir Uzmanı rolünde çalışmaktadır.

1-man-person.png

Hasan Er

Teknik Lider, Çözüm Mimarı
Lisans derecesini Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1997 yılında almıştır. 1997 yılından beri, TÜBITAK BILGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği Ileri Teknolojiler Araştırma Merkezi)’nde, Bilgi Güvenliği, Kriptoloji, Dağıtık Sistemler, Güvenlik Yönetim Sistemleri, Gömülü Yazılım, Yazılım Mühendisliği içerikli çeşitli Ulusal Çaplı ArGe projelerinde, geliştirici, analist, sistem mühendisi ve teknik lider olarak çalışmıştır. Halen Kıdemli Başuzman Araştırmacı rolünde, TÜBITAK BILGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı’nda çalışmaktadır. Güncel çalışma konuları arasında, blokzincir teknolojisi, dijital paralar, akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulamalar ve yeni nesil merkezi olmayan kimlik yönetim sistemleri bulunmaktadır.

Burçin Bozkurt Günay

Teknik Lider, Çözüm Mimarı
Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2000 yılında, Yüksek Lisans derecesini ise SVM makine öğrenmesi ile Proteinlerin hücre içerisindeki konumlarının belirlenmesi konusunda 2003 yılında almıştır. 2021 yılında Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, Makina Öğrenmesi, Yapay Zeka ve Deep Learning konularında doktora çalışmasına başlamıştır. 2000 - 2003 tarihleri arasında MilSOFT A.Ş’de Yazılım Mühendisi olarak çalışmıştır. 2003 - 2021 tarihleri arasında TÜBITAK BILGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği Ileri Teknolojiler Araştırma Merkezi)’nde Kripto Cihazları Yönetim Merkezi Uygulamaları, eKimlik Teknolojileri, MobiI-ID ve Federated ID Teknolojileri, Hyperledger Indy uyumlu ID Teknolojileri, EU Horizon programı dahilinde yürütülen eSENS, FutureTrust, LIGHTest, vb. Avrupa Birliği Projeleri dahilinde geliştirilen eIDAS Güvenlikli Servisleri alanlarında, sistem mühendisi, geliştirici, yazılım mimarı, teknik iş paketi yöneticisi ve proje yöneticisi olarak çalışmıştır. BILGEM yazılım geliştirme metodolojilerinin belirlenmesi ve CMMI Level-3 sertifikasyonuna hazırlık amaçlı Teknik Süreç Yönetimi Grubu’nun yöneticiliğini yapmıştır. 2021 - 2022 tarihleri arasında Turkcell Teknoloji şirketinde Principal Cloud Storage Developer olarak Openstack tabanlı Cloud storage çözümü’nde çalışmıştır. Halen Başuzman Araştırmacı rolünde, TÜBITAK BILGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı’ndaki projelerde teknik liderlik yapmaktadır. Güncel çalışma konuları arasında, çevik yazılım geliştirme, blokzincir teknolojisi, dijital paralar ve yeni nesil merkezi olmayan kimlik yönetim sistemleri bulunmaktadır.

Nevzat Özcandan

Uzman Araştırmacı, Blokzincir Geliştiricisi
Nevzat Özcandan, Lisans derecesini Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, Yüksek Lisans derecesini Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2022 yılında tamamlamıştır. Java, C/C++, Javascript programlama dillerinde; Blokzincir Teknolojileri, Kriptoloji, Backend-Frontend, Docker alanlarında uzmandır.

Abdulhamit Kumru

Araştırmacı, Blokzincir Geliştiricisi
Abdulhamit Kumru, lisans öğrenimini 2021 yılında Kocaeli Universitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. 2020 yılında TÜBİTAK BİLGEM'de Aday Araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır. 2021 yılında Araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır. Araştırma konuları ve ilgi alanları Yazılım Geliştirme, Linux & Unix, Dağıtık Sistemler, Kriptoloji, Bulut Teknolojileri, Blokzincir ve Açık Kaynak Yazılımdır.

Caner Emeç

Araştırmacı, Blokzincir Geliştiricisi
Caner Emeç, lisans öğrenimini 2019 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik bölümünde, Bilgasayar Mühendisliği bölümünü ise 2021 yılında tamamlamıştır. 2020 yılından itibaren TÜBİTAK BİLGEM’de aday araştırmacı olarak çalışmaya başlamış, 2021 yılıda ise Araştırmacı olarak göreve başlamıştır. Araştırma konuları arasında blokzincir teknolojileri (Hyperledger Fabric, Ethereum, Avalanche, Cosmos), blokzincirler arası haberleşme ve konsensüs algoritmaları bulunmaktadır.

Selin Demir

Araştırmacı, Blokzincir Geliştiricisi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2020 yılında mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2021 yılı itibariyle TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı'nda araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır. Blokzincir teknolojileri araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Aktif çalışma konuları arasında akıllı sözleşmeler ve Hyperledger Fabric tabanlı sistemler bulunmaktadır.

Ali Doğan

Araştırmacı, Kriptoloji Uzmanı
Ali Doğan, 2021 yılında lisans öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamlamıştır. Mezuniyetinin ardından TÜBİTAK BİLGEM'de Araştırmacı olarak göreve başlamıştır. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi Güvenliği ve Kriptografi Programında devam etmektedir. Araştırma konuları blokzincirde mahremiyet artıcı teknolojiler, kripto algoritma analizi ve homomorfik şifreleme üzerinedir.

Dr. Muhammet Yıldız

Başuzman Araştırmacı, Yazılım Uzmanı
Lisans Derecesini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. Gebze Teknoloji Üniversitesinde yüksek lisans  çalışmasını tamamladı. Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde 2016 yılında Doktora çalışmasını bitirdi. Doktora çalışması yapay zeka, makine öğrenmesi konularında ve biyometrik alanında yoğunlaştırmıştır. Tübitak E-Kimlik grubunda Teknik Lider ve yazılım geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Yeni Nesil Pasaport, KKTC Kimlik kartı ve bir çok H2020 Avrupa Birliği Projesinde Sistem Mühendisliği, Yazılım Geliştirme ve Test faaliyetleri gerçekleştirdi. Tübitak E-Kimlik Dijital ID çalışmaları kapsamında TÜBİTAK DID SDK’sının geliştirilmesi ve sürdürülmesi faaliyetlerini yürütmektedir. Java, Rust, C/C++, Javascript programlama dillerinde; Linux/MacOS, Devops, Kriptoloji, Backend-Frontend, Docker, Cloud, Terraform alanlarında uzmandır.

Sibel Kurt Toplu

Araştırmacı, Kriptoloji Uzmanı
Lisans derecesini Hacettepe OFMA bölümü Matematik Anabilim dalında 2015 yılında almıştır. Ardından Hacettepe üniversitesi Matematik bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamış ve 2017 yılında, cebirsel sayı cisimleri, neredeyse mükemmel diziler, hadamard matrisleri ve kriptografik fonksiyonların kullanıldığı "γ-Butson-Hadamard Matrisleri ve Onların Kriptografik Uygulamaları" adındaki tezini yazmıştır. Doktora eğitimine 2017 yılında yine aynı üniversite aynı bölümde başlamış, tez çalışması olarak sıfır bilgi kanıtı protokollerinde yer alan hata düzeltme kodları ve bu kod ailelerin özellikleri hakkında çalışmalarına devam etmektedir. 2022 yılında TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı'nda çalışmaya başlamıştır. Blokzincir teknolojisi, kripto paralar, sıfır bilgi kanıtları konularında araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Kenan Enes Kortan

Araştırmacı, Blokzincir Geliştiricisi
Lisans derecesini 2022 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. TÜBİTAK BİLGEM Blokzincir Araştırma Laboratuvarı'nda 2022 yılından beri Araştırmacı olarak görev almaktadır. AKtif olarak, Akıllı Sözleşme geliştiriciliği, sözleşmelerin zincir dışından veri transferi ve merkeziyetsiz oracle ağları üzerine çalışmaktadır.

Dr. Mehmet Emin Gönen

Başuzman Araştırmacı, Kriptoloji Uzmanı
Mehmet Emin Gönen, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamladı. Yüksek lisans derecesini, Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümü'nden almıştır. Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümündeki doktora çalışmasını 2022 yılında bitirdi. Doktora çalışmasını eliptik eğri kriptolojisi ve izojeni tabanlı post quantum kriptografik algoritmalar üzerinde tamamlamıştır. TÜBİTAK BİLGEM'de Başuzman Araştırmacı ve bölüm sorumlusu olarak çalışmaya devam etmektedir. BİLGEM bünyesindeki bilgi güvenliği ve kriptoloji alanındaki birçok projede, kriptografik algoritma ve protokol tasarımında yer almıştır. Halihazırda takip ettiği araştırma konuları sıfır bilgi ispatları, mahremiyet tabanlı kriptografik protokoller, blokzincir güvenliği ve post-quantum kriptografik algoritmalardır.
1-man-person.png

Ümit Aygül

Araştırmacı, Kriptoloji Uzmanı
Ümit Aygül, 2019 yılında lisans öğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde tamamlamıştır. Mezuniyetin ardından yaklaşık 3 yıldır TÜBİTAK BİLGEM' da Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Yüksek Lisans eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Kriptografi bölümünde devam etmektedir. Araştırma konuları simetrik ve asimetrik kriptografik yapıların analizleri, kuantum hesaplamaya dayanıklı kriptografik algoritmaların analiz metodları, sıfır bilgi ispatı ve  blokzincir teknolojileri üzerinedir.

Fatih Demirbaş

Kıdemli Uzman Araştırmacı, Kriptoloji Uzmanı
Lisans derecesini, 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü'nden almıştır. 2011-2013 yılları boyunca Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde yüksek lisans çalışmalarına Oyun Teorisi üzerinde devam etmiş olup; "Müzakerelerdeki bilgi birikimi ve konuşma sırası" adlı tez çalışması ile mezun olmuştur. Kriptoloji ve Blokzincir ile tanıştıktan sonra başladığı yüksek lisans çalışmaları sonrasında ise; 2021 yılında Marmara Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Yüksek lisans çalışmasında, simetrik şifreleme algoritmaları ve kripto analizleri üzerine yoğunlaşmış olup "Blok şifreleme algoritmalarına uygulanan İntegral analizinin geliştirilmesi" adlı tez çalışması ile mezun olmuştur. TÜBİTAK BİLGEM'de Kıdemli Uzman Araştırmacı olarak çalışmaktadır. 2018 yılından itibaren BİLGEM bünyesindeki birçok projede, kriptografik algoritma ve protokol tasarımında yer almıştır. İlgi alanları olan mahremiyet tabanlı kriptografik protokoller, sıfır bilgi ispatları, blokzincir güvenliği, simetrik kriptografik yapıtaşlarının tasarım ve analizi konularında araştırmalarını sürdürmektedir.

Doç Dr. Orhun Kara

Başuzman Araştırmacı, Kriptoloji Uzmanı
Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Derecelerini Bilkent Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden aldıktan sonra doktora sonrası çalışmalarını Fransa'da tamamlamıştır. BİLGEM Kriptoloji Bölümünde pek çok sistemin kriptografik tasarımında rol almıştır.

Sedat Çiftçi

Başuzman Araştırmacı, Yazılım Uzmanı
Lisans ve Yüksek Lisans Derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. Tübitak E-Kimlik grubunda Teknik Lider ve yazılım geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, KKTC Kimlik kartı ve bir çok H2020 Avrupa Birliği Projesinde Sistem Mühendisliği, Yazılım Geliştirme ve Test faaliyetleri gerçekleştirdi. Tübitak E-Kimlik Dijital ID çalışmaları kapsamında Dijital Cüzdan geliştirilmesi faaliyetlerini yürütmektedir..

Enes Yücer

Kıdemli Uzman Araştırmacı, Yazılım Uzmanı
BİLGEM'de Kıdemli Uzman Araştırmacı olarak çalışmaktadır. Dijital ID çalışmaları kapsamında, yeni nesil merkeziyetsiz kimlik SDK ve Agent geliştirme konularında uzmandır.

Selçuk Aytan

Baş Teknisyen, Ağ Altyapı Sorumlusu
BİLGEM Blokzincir Laboratuvarında Baş Teknisyen olarak Bulut altyapılarının kurulum ve idamesi, Network tasarımı ve proje çalışma ortam sorumluluklarını yürütmektedir.

Gökay Çulpan

Bursiyer

Arda Kaşıkçı

Bursiyer

İş Geliştirme

BLOKZİNCİR ARAŞTIRMA LABORATUVARI

Dr. Oktay Adalıer

Strateji Geliştirme Sorumlusu

Gökhan Abbasoğlu

Blokzincir İş Geliştirme Sorumlusu
Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında almıştır. 1994-995 yıllarında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nü bitirmiştir. 1994-1996 yılları arasında Belbim A.Ş.'de Proje Yöneticisi olarak çalıştı. 1997 yılında bir arkadaşı ile MedAr Sağlık Sektörüne ve Üretim Sektörüne yönelik ERP paketleri geliştirdi. 2004 yılında hisselerini satarak Belbim A.Ş. de çalışmaya başladı. İş ve Proje Geliştirme Müdürü olarak Akyolbil projesi, İstanbul Karta Geçiş projesi gibi projeleri başlattı. 2008 yılında Belbim A.Ş. den ayrılıp Bilgi Sanatı Ltd. Şti.ni kurdu. Sanayi Bakanlığı Genç Girişimci programında desteklemeye değer ilk 100 proje arasında destek aldı. Akıllı bina sistemleri, Bina Elektrik Elektronik Sistemleri, İnşaat sektöründe ERP uygulamaları konusunda çeşitli projeler gerçekleştirdi. 2018 yılında TÜBİTAK BİLGEM'de çalışmaya başladı. Blokzincir projeleri, Akıllı kart projeleri, E-Kimlik projeleri, PKIı projeleri için iş geliştirme çalışmaları yapıyor. 2. Ulusal Blokzincir Çalıştayı, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası projesi gibi önemli projelerde koordinasyon, iş geliştirme ve ürün yönetimi faaliyetlerinde bulundu. 2020 yılından beri Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde Yapay Zeka, Computer Vision, ve Deep Learning konularında Yüksek Lisans çalışması devam etmektedir.

Eski Çalışanlarımız

BLOKZİNCİR ARAŞTIRMA LABORATUVARI
Scroll to Top