blokzincir-02@4x

TÜBİTAK BİLGEM, TechTalks Etkinliğinde “Türkiye’de Blokzincirin Bugünü ve Geleceği” Konuşuldu

Bu Haberi Paylaş

Türkiye’nin öncü Ar-Ge merkezi olan TÜBİTAK BİLGEM, TechTalks Teknoloji Buluşmaları kapsamında önemli bir sunuma daha ev sahipliği yaptı. 8 Aralık Cuma günü TÜBİTAK BİLGEM Konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Blokzincir Teknolojileri Bölüm Sorumlusu Dr. Taner Dursun, “Türkiye’de Blokzincirin Bugünü ve Geleceği” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda Dr. Taner Dursun, blokzincir teknolojisinin Türkiye’deki mevcut durumunu ve geleceğini detaylı bir şekilde ele aldı. Blokzincir teknolojisinin dijitalleşme sürecindeki önemine vurgu yaparak, neden ortaya çıktığını, dijitalleşme yol haritasını ve merkezî sistemlerin zorluklarını anlattı.

Blokzincir teknolojisinin, güvenilir bir üçüncü tarafın olmadığı bir ortamda işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye nasıl imkan sağladığını açıkladı. Kripto paralar dışındaki pek çok alanda blokzincir teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini örneklerle açıkladı.

Sunumun devamında, Dr. Taner Dursun, blokzincir teknolojisinin önündeki zorluklara ve bu teknolojinin Türkiye’de daha geniş bir şekilde benimsenmesine yönelik çözüm önerilerine odaklandı. TÜBİTAK BİLGEM’in blokzincir teknolojisiyle ilgili yürüttüğü çalışmalara dair ayrıntıları paylaşan Dr.Dursun, özellikle Dijital Türk Lirası, Dijital Kimlik, Kripto Radar  ve Dijital Varlık Saklama Sistemleri projelerinin önemine dikkat çekti.

Konuşmasının ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Dr. Dursun, soru-cevap bölümünde blokzincir teknolojisinin geleceği, güvenlik önlemleri, regülasyon ve benzeri konulara da değindi. Ayrıca, Türkiye’deki blokzincir teknolojisi projelerine destek verilmesi ve bu alandaki farkındalığın arttırılması gerekliliğine dikkat çekti.

TechTalks Teknoloji Buluşmaları, TÜBİTAK BİLGEM’in teknoloji dünyasındaki güncel gelişmeleri paylaşma ve katkı sağlama misyonu doğrultusunda düzenlenen önemli bir etkinlik olarak öne çıkarken, blokzincir teknolojisinin Türkiye’deki geleceğine dair sunum, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Dr. Taner Dursun’un “Türkiye’de Blokzincirin Bugünü ve Geleceği” sunumunu izlemek için tıklayınız.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler