blokzincir-02@4x

Türkiye, Dijital Türk Lirası için Yeni Bir Döneme Hazırlanıyor

dijital türk lirası
Bu Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin geleceğine yön verecek Orta Vadeli Program’ı (2024-2026) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tanıttı. Programın finans sektörüne odaklanan bölümünde, Türkiye’nin kendi dijital para birimi olan Dijital Türk Lirası’nın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalara dikkat çekti.

“Dijital Türk liramızla ilgili çalışmalarımız devam ediyor; bununla ilgili takvimi ayrıca paylaşacağız.” şeklinde ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılım finans sektörünün geniş bir yelpazede geliştirilmesine odaklanacaklarını ve İstanbul Finans Merkezi projesini destekleyeceklerini vurguladı. Ayrıca, inovasyonu ve katılımcı finans faaliyetlerini teşvik ederek, İstanbul’u küresel bir finans merkezi hâline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bu önemli adımın bir parçası olarak, Türkiye’nin kendi dijital para birimi Dijital Türk Lirası, ülkenin finansal altyapısını dönüştürerek uluslararası arenada rekabetçi bir oyuncu haline getireceği menkul kıymetlerin dijitalleştirilmesi ve akıllı sözleşmeler üzerinden işlem yapılabilmesi, Türkiye’nin finansal piyasalarını daha şeffaf ve verimli hale getireceği ifade edildi.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve önerileriniz içinİletişime Geçin

En Yeniler